16 Haziran 2014 Pazartesi

Bahar Şenliği Sonuçları-Bitirdim Heyo!

Bir şenlik daha sona erdi! Ve bu defa bitirebildim tüm kitapları! :) Bunun şerefine tüm kitapları ufak ufak açıklayarak sizlere sunacaüım bu defa. Ancak üniversite haytaımın son final döneminde bulunduğum şu günlerde birçok kitabın yorumunu yazamadım, mezun olayım hemen onlarla da ilgileneceğim :)

O zaman başlayalım bakalım sıradan neler yapmışız :) 


1.Kategori(10 Puan): Tavsiyelerine güvendiği birinin önerdiği kitabı okuyanlara(en az 200 sayfa)

Bu kategoride okuduğum kitap Ahmet Ümit' in, Beyoğlu' nun En Güzel Abisi kitabıydı. Şenlik süresince oldukça beğendiğim kitaplardan biriydi. Bu kitabı öneren kişi ise, aslında doğum gününde(kasım ayında) bana hediye etmiş olan arkadaşımdı. Ancak o dönemden itibaren katıldığım şenliklerde bir kategori uyduramamdan dolayı rafta zamanını beklemişti. İyiki çok daha fazla bekletmeden okumuşun, benim için oldukça keyifliydi Ahmet Ümit' in yorumuyla İstanbul' un ara sokaklarında gezinmek. Kitap Everest Yayınları' ndan çıkmış olup, 412 sayfa.2.Kategori(15 puan): Bir şiir kitabı okuyanlara(sayfa sınırlaması yok)


Usta şairimiz Nazım Hikmet Ran' ın güzel şiirleri eşlik etti bana bu kategoride. Erkek arkadaşımın bana şiir aşkı aşılamak adına aldığı kitap oluyor kendisi, kitabın bana hediye edilmesi ile şenlik tarihleri kesiştiğinden dolayı bir çırpıda okunup bitti kendisi. Sanırım şiir okumaya güzel bir başlangı yaptım:) henüz Vakit Varken Gülüm, Yapı Kredi Yayınları' nın kitabı ve 112 sayfa.
3.Kategori (15 puan): Herhangi bir edebiyat ödülü kazanmış bir kitap okuyanlara(en az 200 sayfa)

İlk oluşturduğum listemde değiştirdiğim kitaplardan. Değiştirme sebebim ise henüz öğrenci olmam nedeniyle, kitap masraflarımı azaltma çabam :) Bu doğrultuda kuzenim kendi okuduğu ve kütüphanesinde yer olmadığı için bana bazı kitaplarını bana vermiş ve ben de içinde bu kitabı görünce hemen kategorilerimden birine dahil etmiş oldum.  Kitabımızın adı Mavi Bisiklet, yazarı ise Regine Deforges. Daha önce yazarın hiç kitabını okumamıştım, bu benim için ilk oldu. Kitabın yorumu tabiki yoğunluktan dolayı yapılamadı, ama genel olarak özellikle konusunu beğendim. Konusu, II. Dünya Savaşı sırasında Fransa' da bulunan insanların genel durumu üzerine kurulmuş. Baş kahramanımız olan bir kızın üzerinden konu kurgulanarak ilerlemiş. Kitap 1983 yılında Maisons De La Presse Ödülü' ni almış. Ayrıca Kelebek Yayınları tarafından basılmış ve 422 sayfadır.4.Kategori(15 puan): Bir öykü kitabı okuyanlara(sayfa sınırı yok)


Benim için oldukça keyifli bir kitaptı, Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü. Etgar Keret' in okuduğum ilk kitabı ve uzun bir süredir de okuduğum ilk öykü kitabı denilebilir. Kitap Siren Yayınları' ndan çıkmış ve 152 sayfa. İroni ile gerçek hayatlarımızı anlatan, okuyucuyu bu kadar olayların içine çeken başka bir öykü kitabı var mı açıkças bilemiyorum. Özellikle minik öykülerden oluşuyor olması benim için en güzel kısmıydı. 

5.Kategori(20 puan): Adında bir çiçek adı olan veya çiçek sözcüğü geçen kitap okuyanlara(en az 200 sayfa)

Bu kategorimde ise ismini listelerde görüp, yapılan yorumları dikkate alarak aldığım Menekşe Kokulu Hikayeler ile doldurmuştum. Kitaba büyük bir hevesle başlamama rağmen kitaptan beklediğimi bulamadım, sanırım şenlik boyunca ben de en çok hayal kırıklığı yaşatan kitap oldu. 391 sayfadan oluşan kitap, Yakamoz Yayınları tarafından basılmış.6.Kategori(20 puan): Şimdiye kadar hiçbir kitabını okumadığı bir kadın yazardan bir kitap okuyana(en az 200 sayfa)

Aslında şenlik başında Elif Şafak' ın Ustam ve Ben isimli kitabını düşünmüştüm bu kategori için. Ancak o zaman da belirtmiştim ki bu kitabı okumak istediğime o kadar da emin değildim,  tam da bu sırada yine kuzenimin dağıttığı kütüphanesi sağolsun imdadıma yetişti ve bana çok severek okuduğum bu romanı bu kategoriye dahil etmemi sağladı: Kiraze. Solmaz Kamuran' ın kaleme aldığı tarihi bir roman Kiraze. 390 sayfa ve İnkilap Kitabevi tarafından basılmış. Ben kitabı o kadar çok sevdim ki, eğer siz de merak ediyorsanız yorumuma bir göz atın derim(Kitabın adına tıklamanız yeterli:))7.Kategori(20 puan): İlk kitabı 2010 yılında veya daha sonrası yıllarda çıkmış bir yazardan bir kitap okuyanlara(en az 200 sayfa)

Seni Her Şeyin Mümkün Olduğu Bir Yere Götüreceğim, yazarı Laurent Gounella' nın okuduğum üçüncü romanıydı. Açıkçası beni yanıltmadı diyebilirim. Bu kitap da şenlik başlamadan kısa bir zaman önce alınıp, anında şenlik kategorilerine dahil edilmiş bir kitap. Kişisel gelişimi, yazdığı öykülerden kişinin kendine çıkarımlar yaparak gerçekleştirmesini isteyen bir yazar olduğunu düşünüorum Gonunelle' nın. Zira okuduğum her kitabında ayrı bir tat aldım, ayrı ayrı hikayelerle ortak çıkarımlar yaptım. Kitap Pegasus Yayınları tarafından çıkartılmış, 316 sayfa. Şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum.

8.Kategori(20 puan): Sinemaya uyarlanmış bir kitabı okuyup filmini izleyenlere(en az 200 sayfa)


İki şenliğe katıldım ve her ikisinde de bu kategori için Koku kitabını listeye yazdım ancak her ikisinde de okumak nasip olmadı. İlk şenliğimde kategorileri tamamlayamadığımdan okuyamamıtım, bu defa da izlediğim bir filmin kitabını arayan sevgilimin o kitabı okuması ile fikrimi değiştirdim. Kitabımız Yabana Doğru, Jon Krakaver tarafından yazılmış, 248 sayfa ve Siren Yayınları tarafından basılmış. Kitabın konusu beni oldukça etkiledi. Ancak daha önemlisi bu kitap benim için kitabından çok filmini beğendiğim ilk kitap olma özelliğine erişti. Kitap ne kadar samimi olsa da filmden sanırım daha çok etkilendim, bunda oyuncuların performansı da yadsınamaz tabiki :) Bu kitap yorumu da mezuniyet sonrasına kalanlardan :)

9.Kategori(20 puan): Kütüphanesinde uzun süredir okunmayı bekleyen o kitabı okuyana(en az 200 sayfa)

Bu şenlik benim için önemli olan bir şey daha yayınevi yapmaya başlama kararı almış olmam. Bunda en çok etkiye sahip olan ise bu kategori için seçtiğim Denemeler, kitabının çevirisinden hiç memnun kalmamış olmam. Ancak Montaigne öyle bir denemeler yazmış ki, her kelimesinde kendimi buldum desem pek de abartmış olmam sanırım. Çeviriden memnun kalmamış olmama rağmen, kitap beni oldukça etkiledi başka bir yayın evinden geniş halini alıp başucuma da koyacağım :) Yayınevi Akvaryum Yayınları ve kitap 303 sayfa.

10.Kategori(25 puan): Kendisi doğmadan en az 100 yıl önce yazılmış bir kitabı okuyanlara(en az 200 sayfa)

Antonius ve Kleopatra, benim okuduğum ilk Shekespeare kitabı ve ilk okuduğum tiyatral kitap olma özelliğinde. Alışılmışın dışında bir kitap olduğunu düşündüğüm bu kitap, klasik çevirilerine bayıldığım Türkiye İş Bankası Yayınları Hasan Ali Yücel Klasiklerinden ve 208 sayfa. Kitabın yorumu ise mezuniyetten sonra :)

11.Kategori(25 puan):Rus edebiyatından bir kitap okuyanlara(en az 200 sayfa)


Bu kategoride Tolstoy okumayı planlamış ve bu doğrultuda bir kitap seçmiştim. Ancak elimde kitabım bittiğinde kitapçıda Hasan Ali Yücel Klasikleri içinde uygun bir Tolstoy romanı kalmamış olduğundan bulamayıp, Turgenyev tarafından yazılan Babalar ve Oğullar kitabını okudum. Anlaşılır bir çevirisi olan kitap 259 sayfaydı ve oldukça ilginç ama bir o kadar da keyif verici idi. Yorumu bunun da mezuniyet sonrası :)

12.Kategori(45 puan): Aynı yazardan en az 1200 sayfa kitap okuyanlara.

Şenliğin başında Oğuz Atay idi seçtiğim yazar ancak Kiraze romanını okuduktan sonra uzun süredir tarihi roman okumadığımı farkederek, Nurbanu romanını okuduğum Demet Altınyeleklioğlu' ndan okumaya karar verdim. Kategori için okuduğum ilk kitabı Cariyenin Kızı Mihrimah, 766 sayfaydı. Adından da anlaşıldığı üzere Hürrem Sultan ile Kanuni Sultan Süleyman' ın kızı Mihrimah' ın hikayesini anlatmakta idi. Ardından da ikinci olarak Altın Cariye Safiye romanını okudum. Bu kitap da 848 sayfadan oluşuyordu. Kitaplar Artemis tarafından yayınlanmış olup, benim oldukça severek okuduğum kitaplardı. Mihrimah için ismi üzerinden kitap yorumuma bakabilirsiniz, ancak Safiye için yorumlamam biraz gecikecek:) Böylece bu kategoride de Demet Altınyeleklioğlu' ndan toplam 1614 sayfa okuyarak son kategoriyi de tamamlamış oldum.
Vee Bahar Şenliğimizin sonuna geldiğimde, toplam 15 kitap bitirdim, 250 puan aldım ve 4833 sayfa kitap okudum.

Bir önceki şenlik gibi benim yeni yazarlar ve kitaplar tanımam sebep olduğu için şenlik sahibi Pınar' a can-ı gönülden sevgilerimi iletiyorum. Başka bir şenlikte görüşmek dileği ile :)


6 yorum:

 1. Ben de tamamladım listemi , kim neler okumuş diye bekliyordum , güzel kitaplar okumuşsunuz siz de . Tek ortak kitabımız Menekşe Kokulu Hikayeler. Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrik ederim :) Yoğunluğumdan dolayı kimsenin listesine bakamadım henüz. Şu finaller ve mezuniyet bir bitsin, ilk inceleyeceğim listelerden biri sizinki olacak:) Sevgiler.

   Sil
 2. Tebrikler. Yeni şenlikte görüşmek üzere :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Bir sonraki şenliği iple çekiyorum :)

   Sil
 3. Tebrikler ^^

  Etgar Keret benim de bu şenlikle birlikte tanıştığım öykü yazarı oldu, ben de Buzdolabının Üstündeki Kız'ı okudum şenlik kapsamında, sizin de Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü'nü sevmiş olmanız onu da kesinlikle okuyacaklarım arasına katmamı ve hatta birkaç sıra da yükseltmemi sağladı :) Mavi Bisiklet'i de not ettim, onu da okumak istediğime karar verdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Listelerinize kitap eklemenizde payım olması beni çok mutlu etti :) Edgar Keret' in diğer kitaplarını ben de listeme ekleyecegim. Ayrıca Mavi Bisiklet kitabının devamı olan bir kitap daha varmış ancak henüz adını araştırmadım, bilginiz olsun :)

   Sil